Ultima Postare

La Vânătoare de Puncte: "Câinii Roșii" Înfruntă Bariera Arbitrajului, ca și în campionatul când am retrogradat

sursa foto: GSP.ro Dinamo București se pregătește pentru un meci crucial în play-out-ul SuperLigii, unde va întâlni FCU  Craiova în deplasare. Programat pentru 20 aprilie (sâmbătă) la 17:30, meciul va fi transmis în direct pe  Digi Sport 1. Înaintea acestei confruntări decisive pentru evitarea retrogradării, unul dintre oficialii echipei a avertizat că jucătorii trebuie să-și dovedească valoarea. Răzvan Zăvăleanu, administratorul juridic al clubului, a subliniat că jucătorii beneficiază de condiții excelente și nu au scuze în cazul unui eșec. De asemenea, a precizat că o victorie împotriva Craiovei ar fi crucială pentru finalul sezonului competițional. ”Nu cred că există plângeri din punctul de vedere al condițiilor puse la dispoziție pentru jucători.  Trebuie să arate că au o anumită valoare de Liga 1 (n.r. SuperLiga) și să facă în așa fel încât jocul lor să  ne ducă la rezultatele scontate. Pe lângă partea care ține de puncte, cred că este o componentă

Post Top Ad

Dinamo s-a calificat în finala Ligii Naţionale la handbal. ”Câinii” au şansa de a cuceri un nou titlu după 11 ani

[starttext]

Marcatori : Ragot 6, Şandru 6, Vrankovic 4, Mousavi 3, Diaw 3, Savenco 3, Asoltanei 3, Mironescu 3, Zulfic 1 (Dinamo).

Dinamo Bucureşti este prima echipă calificată în finala Ligii Naţionale masculine la handbal, după ce s-a impus cu scorul general 2-0 în semifinala cu CSU Politehnica Timişoara. Alb-roşiii antrenaţi de Eliodor Voica şi Sebastian Bota au câştigat cel de-al doilea meci, disputat joi în Banat, cu scorul de 32-28 (12-14). În primul joc de la Bucureşti fusese 30-26. Dinamo a cucerit ultimul titlu naţional în 2005. Soarta meciului de la Timişoara s-a decis în ultimele 15 minute. Până la jumătatea reprizei secunde, gazdele au jucat din elan şi au pus probleme echipei care a dominat categoric sezonul regulat. Jucătorii lui Pero Milosevic au condus cu 14-12 la pauză şi ultima dată au avut avans pe tabelă în minutul 45, scor 22-21. În faţa unei echipe solide, cum este Dinamo, nu poţi rezista însă în trei-patru jucători. Cu o linie de 9 metri de forţă şi cu o bancă mult mai completă, alb-roşiii au sprintat decisiv pe final, când au marcat la foc continuu. Abia când tabela a indicat 25-31, cu trei minute înainte de final, tăvălugul s-a oprit. La nivelul portarilor, balanţa a fost echilibrată, atât Daskaloski (Poli), cât şi Irimuş (Dinamo), având procentaje foarte bune. Ultimul minut s-a jucat cu toată sala ridicată în picioare, spectatorii aplaudând performanţa timişorenilor, ajunşi până în semifinalele Ligii Naţionale. La rândul lor, ”câinii” au încins o horă, sărbătorind calificarea în ultimul act. Dinamo aşteaptă adversarul din finală, care se va alege luni, între CSM Bucureşti şi Potaissa Turda.