Ultima Postare

La Vânătoare de Puncte: "Câinii Roșii" Înfruntă Bariera Arbitrajului, ca și în campionatul când am retrogradat

sursa foto: GSP.ro Dinamo București se pregătește pentru un meci crucial în play-out-ul SuperLigii, unde va întâlni FCU  Craiova în deplasare. Programat pentru 20 aprilie (sâmbătă) la 17:30, meciul va fi transmis în direct pe  Digi Sport 1. Înaintea acestei confruntări decisive pentru evitarea retrogradării, unul dintre oficialii echipei a avertizat că jucătorii trebuie să-și dovedească valoarea. Răzvan Zăvăleanu, administratorul juridic al clubului, a subliniat că jucătorii beneficiază de condiții excelente și nu au scuze în cazul unui eșec. De asemenea, a precizat că o victorie împotriva Craiovei ar fi crucială pentru finalul sezonului competițional. ”Nu cred că există plângeri din punctul de vedere al condițiilor puse la dispoziție pentru jucători.  Trebuie să arate că au o anumită valoare de Liga 1 (n.r. SuperLiga) și să facă în așa fel încât jocul lor să  ne ducă la rezultatele scontate. Pe lângă partea care ține de puncte, cred că este o componentă

Post Top Ad

EUROGOL Esteki! Dinamo a obţinut primele două puncte în Liga Campionilor, după un gol de aur marcat de jucătorul iranian în minutul 60:00, dintr-o aruncare de la 9 metri

[starttext]

Dinamo Bucureşti a învins Kadetten Schaffhausen cu 29-28 într-un meci din etapa a 3-a a Ligii Campionilor la handbal masculin. Victoria campioanei României a venit în minutul 60:00, dintr-o aruncare de la 9 metri. Eroul echipei Dinamo a fost Sajad Esteki, iranianul care a găsit o breşă prin zidul elveţian şi a introdus mingea în plasă.

Pariaza online fara risc cu cei 250 RON oferiti de aceasta agentie. Daca ai pierdut primul bilet,
primesti banii inapoi. Daca ai castigat, poti retrage fara rulaj necesar - CLICK AICI

Dinamo Bucureşti – Kadetten Schaffhausen 29-28 (14-12)

Irimuş, Heidaridad, Grigoraş – portari; Descat 5, A. Esteki 5, Boskovic 4, Komogorov 4, Mocanu 4, S. Esteki 2, Gayduchenko 2, Bera 1, Gavriloaia 1, Mironescu 1, Mousavi, Sajin

Stevanovic, Kindle – portari; Liniger 10, Tominec 4, Csaszar 3, Koch 3, Norouzinezhad 3, Ostroushko 2, Brannberger 1, Maros 1, Szyba 1, Delhees, Gerbl, Kuttel, Markovic, Pendic

Dinamo Bucureşti a fost sub mare presiune înaintea acestei partide, pentru că un nou eşec ar fi însemnat şanse compromise la locurile 1-2. Succesul obţinut în faţa elveţienilor a fost realizat însă cu mari sacrificii. Până în minutul 42, campioana României a pierdut nu mai puţin de 3 jucători. Gayduchenko a suferit o entorsă la picior şi nu a mai putut intra încă din prima repriză. Imediat după pauză, a venit rândul portarului Ştefan Grigoraş să se accidenteze la genunchi, după ce a încercat să prindă o minge. În minutul 42, sala a trăit pentru câteva clipe un adevărat şoc. Sajin a fost lovit cu cotul în cap şi nu s-a mişcat câteva minute bune. De altfel, jocul a fost întrerupt mai mult de 5 minute, pentru a-i fi acordate primele îngrijiri medicale sârbo-qatarezului, care ulterior a şi fost transportat la spital.

Din punct de vedere sportiv, până în acel minut 42, meciul nu prea a avut ”nerv”, Dinamo fiind însă echipa care s-a aflat mai mult timp la conducere. Jocul s-a întrerupt la 20-18, iar la reluare campioana României s-a desprins la 22-18. ”Câinii” au avut şi şansa unui avantaj de 5 goluri, dar A. Esteki a lovit bara, la atacul următor Mocanu a ratat singur cu portarul, astfel că Kadetten a relansat meciul. Cu aproape 3 minute înainte de final, egalitatea a fost restabilită, 26-26, dar în scenă a intrat Sajad Esteki. Prima dată a înscris un gol pentru 28-27, pentru ca la finalul jocului, când toată lumea era deja împăcată cu scorul egal, iranianul a dat lovitura. Un eurogol prin zid din aruncare de la 9 metri, care a adus în cele din urmă şi mult dorita descătuşare. Într-o seară cu ”victime” din punct de vedere sportiv, acest gol a venit ca un pansament pe rănile deschise. Dinamo rămâne, aşadar, în cărţile Grupei C ale Ligii Campionilor.