Ultima Postare

La Vânătoare de Puncte: "Câinii Roșii" Înfruntă Bariera Arbitrajului, ca și în campionatul când am retrogradat

sursa foto: GSP.ro Dinamo București se pregătește pentru un meci crucial în play-out-ul SuperLigii, unde va întâlni FCU  Craiova în deplasare. Programat pentru 20 aprilie (sâmbătă) la 17:30, meciul va fi transmis în direct pe  Digi Sport 1. Înaintea acestei confruntări decisive pentru evitarea retrogradării, unul dintre oficialii echipei a avertizat că jucătorii trebuie să-și dovedească valoarea. Răzvan Zăvăleanu, administratorul juridic al clubului, a subliniat că jucătorii beneficiază de condiții excelente și nu au scuze în cazul unui eșec. De asemenea, a precizat că o victorie împotriva Craiovei ar fi crucială pentru finalul sezonului competițional. ”Nu cred că există plângeri din punctul de vedere al condițiilor puse la dispoziție pentru jucători.  Trebuie să arate că au o anumită valoare de Liga 1 (n.r. SuperLiga) și să facă în așa fel încât jocul lor să  ne ducă la rezultatele scontate. Pe lângă partea care ține de puncte, cred că este o componentă

Post Top Ad

Dinamo a folosit cei mai mulți jucători eligibili pentru naționala U21

[starttext]

Odată cu începerea noului sezon de Liga 1, s-a pus în aplicare și regula jucătorului Under 21. În prima etapă a campionatului, cele 10 echipe care au evoluat au folosit nu mai puțin de 26 de jucători care se încadrează în această regulă.

Trebuie menționat faptul că două partide nu s-au disputat. Meciul dintre Steaua și Iași a fost amânat, deoarece ambele formații jucau în Cupele Europene, iar Botoșani nu știe încă cu cine va juca: Rapid sau ACS Poli Timișoara.

FRF a făcut lista jucătorilor eligibil pentru naționala under 21 care au evoluat în prima etapă a Ligii 1. Cei mai mulți tineri jucători au fost folosiți de Dinamo, care s-a impus cu scorul de 4-1 în fața celor de la Astra, campioana folosind un singur jucător under 21.

Viitorul lui Gică Hagi a utilizat 5 jucători eligibili pentru naționala de tineret, Gabriel Iancu reușind chiar să înscrie în victoria obținută în fața Voluntariului cu 1-0.

Dintre cei 26 de jucători eligibili pentru naționala under 21, care au evoluat în prima etapă, 17 au jucat la mijlocul terenului.

Lista jucătorilor eligibili pentru naționala under 21 care au evoluat în prima etapă

Voluntari: Căpățână (titular, 78 minute), Tăbăcariu (titular, 57 minute), Popadiuc (din min. 78);

Viitorul: Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Tănase (titular, 73 minute), G. Iancu (titular, 57 minute), Dr. Nedelcu (din min. 73);

Pandurii: Pârcălabu (titular, 70 minute), R. Trifu (din min. 70);

CSU Craiova: A. Ivan (integralist);

Gaz Metan: I. Cristea (integralist);

Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), S. Bucur (titular, 45 minute),R. Candrea (titular, 45 minute), Y. Hamed (din min. 46);

Astra: Al. Ioniță (integralist);

Dinamo: L. Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), I. Nedelcearu (integralist), D. Rotariu (integralist), I. Șerban (din minutul 80), P. Petre (din minutul 82);

CFR Cluj: Ad. Păun (integralist);

Chiajna: R. Grădinaru (titular, 75 minute), R. Răducanu (din minutul 75);