Ultima Postare

La Vânătoare de Puncte: "Câinii Roșii" Înfruntă Bariera Arbitrajului, ca și în campionatul când am retrogradat

sursa foto: GSP.ro Dinamo București se pregătește pentru un meci crucial în play-out-ul SuperLigii, unde va întâlni FCU  Craiova în deplasare. Programat pentru 20 aprilie (sâmbătă) la 17:30, meciul va fi transmis în direct pe  Digi Sport 1. Înaintea acestei confruntări decisive pentru evitarea retrogradării, unul dintre oficialii echipei a avertizat că jucătorii trebuie să-și dovedească valoarea. Răzvan Zăvăleanu, administratorul juridic al clubului, a subliniat că jucătorii beneficiază de condiții excelente și nu au scuze în cazul unui eșec. De asemenea, a precizat că o victorie împotriva Craiovei ar fi crucială pentru finalul sezonului competițional. ”Nu cred că există plângeri din punctul de vedere al condițiilor puse la dispoziție pentru jucători.  Trebuie să arate că au o anumită valoare de Liga 1 (n.r. SuperLiga) și să facă în așa fel încât jocul lor să  ne ducă la rezultatele scontate. Pe lângă partea care ține de puncte, cred că este o componentă

Post Top Ad

Dinamo Bucureşti nu a stat la discuţii cu HCDS Constanţa în primul meci al seriei semifinale: 27-19. Meciul doi se desfăşoară peste 5 zile, pe terenul formaţiei dobrogene

[starttext]

Dinamo Bucureşti a câştigat destul de clar prima partidă cu HCDS Constanţa, scor 27-19, în seria semifinală a play-off-ului, astfel că mai are nevoie de un succes pentru a se califica pentru al doilea an consecutiv în marea finală. Dobrogenii nu se predau şi speră într-o revanşă în partida din 26 aprilie, programată pe teren propriu.

Ciprian Şandru, autor a 8 goluri, şi portarul Ionuţ Irimuş au fost cei mai buni jucători ai acestei partide.
Imediat după primul joc câştigat în play-off cu Dunprea Călăraşi, căpitanul echipei Dinamo, Ionuţ Irimuş, spunea că echipa şi-a propus să obţină şase victorii din şase meciuri în această fază a competiţiei. Campioana en-titre este în grafic la jumătatea drumului, reuşind al treilea succes consecutiv şi datorită portarului, care a făcut un alt meci foarte bun, după un început în care a avut o singură intervenţie în primele 11-12 minute.

Campioana en-titre i-a fost superioară adversarei aproape la toate capitolele, iar diferenţa de scor de la final a reflectat ceea ce s-a întâmplat în teren. Desprinderea a venit după primele 17 minute, când Dinamo a pus o diferenţă de 4 goluri faţă de adversară (10-6). Apărarea gazdelor a fost de un nivel foarte ridicat, Eliodor Voica preferând să efectueze de fiecare dată câte două schimbări între faza de apărare şi cea de a atac, chiar dacă acest lucru a însemnat mai puţine repureri rapide a mingii în joc şi ruperi de ritm decât în mod obişnuit. Şi în atac, acţiunile au fost pregătite cu răbdare, iar linia de 9 metri, din care a excelat Ciprina Şandru, a arătat forţă la aruncările de la distanţă.

Diferenţa între cele două linii de 9 metri a fost mare. Constanţa a lovit de la distanţă doar prin Crnoglavac, câteva ruperi de ritm având şi Dalibor Cutura, în special în prima repriză când a marcat 4 goluri în primele 24 de minute, ”zestre” cu care ţi-a ţinut echipa aproape de gazde (11-9).

În partea secundă, Dinamo a fost destul de autoritară, în ciuda faptului că a jucat 10 minute în inferioritate, faţă de cele 4 minute ale Constanţei. Oaspeţii au avut probleme inclusiv la gestionarea superiorităţilor numerice, doar la dubla eliminare a lui Savenco din minutul 39 reuşind să recuperez un gol. Tabela de marcaj a jonglat între 6 şi 7 goluri în majoritatea celor 30 de minute, diferenţa maximă de 8 goluri, 27-19, fiind atinsă în ultimul minut.

Acest 1-0 pentru Dinamo după primul joc este fără dubii, Constanţa trebuie să se autodepăşească în jocul 2 pentru a avea o şansă măcar să împingă seria către un meci decisiv în luna mai.

”Din păcate, am avut foarte multe ratări din poziţii de unu la unu cu portarul, Irimuş a fost într-o zi bună. Aşa este în sport, câteodată depinzi şi de forma sportivă a portarilor. Astăzi, clar, Dinamo a fost mai bună şi a câştigat pe merit. Mai sunt două meciuri, suntem optimişti că vom câştiga acasă, aşa am început şi la Odorhei. Speram ca la jocul de pe teren prorpriu să fim într-un tonus mai bun şi să avem o motivaţie mai mare decât astăzi”, Aihan Omer, antrenor HCDS Constanţa

”Au fost anumite momente pe care le-am gestionat bine, dar în continuare punem accent pe faptul că echipa Constanţei are jucători profesionişti, cu mare experienţă şi valoroşi. Cred că trebuie să rămânem conştienţi că este doar o partidă câştigată, ne va aştepta, aş spune eu, un meci de infern în Constanţa. Adversara poate oferi oricând surprize, iar noi trebuie să fim foarte atenţi, să rămânem concentraţi”, Eliodor Voica, antrenor Dinamo

Dinamo - HCDS Constanţa 27-19 (14-10)

Irimuş 13 intervenţii, Grigoraş 3 intervenţii - Capotă, S. Esteki 1, Asoltanei 1, Cîmpan 1, Şania 1, Mironescu 1, Savenco, Ragot 4, Şandru 8, A. Esteki 5, Mocanu 1, Bera 2, Vrankovic 2, Mousavi. Antrenor: Eliodor Voica

Stănescu 1 intervenţie, Dane 10 intervenţii - Rakcevic, Nistor 1, Săulescu, Celica 1, Rohozneanu 1, Vujadinovic, Toma 3, Crnoglavac 4, Cutura 5, Angelovski, Soare 2, Nikolic, Bologa 1, Buricea 1. Antrenor: Aihan Omer