Ultima Postare

La Vânătoare de Puncte: "Câinii Roșii" Înfruntă Bariera Arbitrajului, ca și în campionatul când am retrogradat

sursa foto: GSP.ro Dinamo București se pregătește pentru un meci crucial în play-out-ul SuperLigii, unde va întâlni FCU  Craiova în deplasare. Programat pentru 20 aprilie (sâmbătă) la 17:30, meciul va fi transmis în direct pe  Digi Sport 1. Înaintea acestei confruntări decisive pentru evitarea retrogradării, unul dintre oficialii echipei a avertizat că jucătorii trebuie să-și dovedească valoarea. Răzvan Zăvăleanu, administratorul juridic al clubului, a subliniat că jucătorii beneficiază de condiții excelente și nu au scuze în cazul unui eșec. De asemenea, a precizat că o victorie împotriva Craiovei ar fi crucială pentru finalul sezonului competițional. ”Nu cred că există plângeri din punctul de vedere al condițiilor puse la dispoziție pentru jucători.  Trebuie să arate că au o anumită valoare de Liga 1 (n.r. SuperLiga) și să facă în așa fel încât jocul lor să  ne ducă la rezultatele scontate. Pe lângă partea care ține de puncte, cred că este o componentă

Post Top Ad

Dinamo a suferit prima înfrângere în Liga Campionilor în acest sezon, 28-31 cu Ademar Leon

[starttext]

Dinamo Bucureşti a pierdut cu 31-28 partida cu Ademar Leon, susţinută în deplasare, în cadrul Grupei D a Ligii Campionilor - etapa a 2-a. Campioana României rămâne cu 2 puncte în clasament, după succesul cu Elverum din prima rundă (26-24). În următorul meci, Dinamo va înfrunta Thun (Elveţia), miercuri, de la ora 19:00, pe teren propriu.

Campioana României a ajuns la trei partide consecutive fără victorie, după ce a obţinut doar un punct din ultimele două întâlniri în Liga Naţională
Dinamo nu a avut o săptămână tocmai fericită, dar a sperat că va îndrepta lucrurile la meciul din Liga Campionilor susţinut în Spania. Partida cu Ademar Leon a început însă prost pentru campioana României. Primul gol a fost înscris abia în minutul 6, iar după 13 minute avea de recuperat deja un ecart de 4 goluri (scor 3-7). Poarta nu a reuşit să prindă nicio minge în primele 15 minute, astfel că tunisianul Missaoui a fost schimbat cu Ştefan Grigoraş. A fost o carte câştigătoare până la pauză, pentru că noul-intrat a dat recital – 7 parade în 15 minute – şi a schimbat practic cursul jocului în prima parte. De la 4-8, Dinamo a revenit puternic şi după ce a egalat, a luat şi conducerea, ajungând la 12-9 (min. 25). Aşadar, un ”parţial” de 8-1 în numai 10 minute, cu goluri înscrise de pe toate poziţiile. Antrenorul Castillo Guijosa a fost nevoit să ceară şi al doilea time-out, dar până la pauză Dinamo s-a menţinut la conducere (14-12), fiind extrem de combativă.

Repriza a doua a început însă şi mai prost decât prima pentru Dinamo. Gazdele au intrat foarte motivate de la cabine şi au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 34, scor 15-15. Ştefan Grigoraş a mai avut o ultimă paradă în situaţie de unu la unu, dar campioana României a intrat într-o uşoare degringoladă, atât în apărare, dar şi în atac, iar Ademar Leon a profitat. Cu goluri uşoare, spaniolii s-au desprins la 18-15 (min. 38), motiv pentru Constantin Ştefan să solicite time-out. La linia de 9 metri a reapărut Bannour, Kuduz a fost şi de această dată un om care a venit foarte bine de pe bancă, iar Dinamo a reuşit să oprească declinul. După câteva minute în care diferenţa de pe tabelă a jonglat între 3-4 goluri, reprezentanta României a revenit în joc în minutul 49, scor 24-25.

Punctul culminant s-a consumat 2 minute mai târziu, când Nicu Negru a ratat o aruncare de la 7 metri. Imediat, Ademar Leon a luat din nou avans de patru goluri, 28-24 (min. 53), astfel că soarta întâlnirii a fost tranşată. Dinamo a cedat la final cu 31-28, dar nimic nu este periclitat în Grupa D. Are nevoie totuşi de un joc mai consistent pe întreaga durată a jocului, pentru că pe moment campioana convinge doar pe ”porţiuni”.

Ademar Leon – Dinamo 31-28 (12-14)

Biosca Garcia, Slavic – portari; Simonet 1, Carou, R. Perez Arce 3, Vieyra 4, Fernandez Alonso 1, Fernandez Sanchez 3, Fernandez Fernandez 2, Marques 5, G. Perez Arce 5, Mosic, Carillo 5, Pesic 2, Rozas Garcia

Missaoui, Grigoraş – portari; Descat, Bannour 3, Alouini 2, Savenco 1, Szasz 2, Negru 4, Şandru 1, Gavriloaia 4, Komogorov 4, Zulfic 1, Kuduz 4, Mousavi, Acatrinei 2