Ultima Postare

Avertizare: Dinamo lovită de o absență importantă la Sibiu pe ultima sută de metri

Foto: Sport Pictures Dinamo se confruntă cu o absență importantă în debutul play-out-ului. Eddy Gnahore lipsește din lotul  echipei pentru partida de la Sibiu, unde „Câinii” au ajuns vineri seara. Motivul? O răceală puternică  care l-a împiedicat pe francez să facă deplasarea. Se pare că Gnahore este printre fotbaliștii afectați de  virusul care a afectat vestiarul echipei după meciul cu UTA, după cum se menționează pe Prosport.ro   Antrenorul Zeljko Kopic a confirmat dificultatea pe care o reprezintă această absență, menționând și faptul că Dennis Politic nu este nici el în condiții de joc. Gnahore a jucat 8 meciuri pentru Dinamo, reușind să înscrie un gol în acest interval. Au fost ceva probleme cu răceli, unii au avut un virus, febră, au fost probleme de sănătate, o să vedem  ce jucători vor fi pregătiți. Nu am analizat programul altor echipe, trebuie să ne adaptăm, suntem pe antepenultimul loc, o să dăm totul, indiferent unde jucăm”, Zeljko Kopic – antrenor Dina

Post Top Ad

Uhrin Jr. a dezvăluit marea problemă. Filip, spumos după remiza cu Sepsi! Si declarația lui Mihai Eşanu

„Important e că nu am primit gol, e un lucru îmbucurător din punctul meu de vedere, sper de acum înainte să reușim să și marcăm și să adunăm puncte, pentru că avem nevoie mare. Dacă așa spune el, că am primit cartonaș galben meritat, nu știu, nu vreau să comentez arbitrajul, dacă nu a dat, nu a fost. Eu am simțit ceva, dar dacă arbitrul a decis să nu dea penalty, înseamnă că nu a fost.

E normal să am dialog, era minutul 5, având galben, fiind și un jucător care le cam primește am zis să fie atent, pentru că eu o să fiu cât pot și o să încerc să intru la limita regulamentului. Nu vreau să comentez arbitrajul în general, statistica o cam spune.

A fost dificil pe final, pe lângă faptul că s-au accidentat și Patriche și Igor înainte, suferim pentru că avem mulți accidentați, răciți și este greu. Din păcate, nu am reușit niciodată, cred eu, să alcătuim un prim 11 și să jucăm 2-3 meciuri la fel. Sper cu această pauză să ne revenim și să fie o pauză de bun augur.

Joc mijlocaș stânga, am jucat și mijlocaș central, în ciuda a ce au spus alții, că nu vreau să joc pe alt post în afara de fundaș stânga, eu nu am spus niciodată acest lucru. Am spus că joc unde îmi cere antrenorul, dar aș prefera să joc pe poziția mea. Dacă astăzi mister a avut nevoie ca mijlocaș, am jucat acolo, mă bucur că am jucat un meci întreg, mă bucur că am reușit să ajut Dinamo, vedem din vară ce va fi.

Nu aveam emoții, știu ce lot avem, lipsa rezultatelor bune a făcut să avem această presiune, dar problemele pe care le au alte echipe le-am avut și noi, chiar mai rău, știu bine ce vorbesc. Vreau să felicit suporterii, care au susținut echipa, vedeți diferența față de celelalte echipe, ei au salvat echipa asta”, a declarat Steliano Filip la finalul meciului, potrivit Sport.ro

"Pentru mine este o ruşine să ne salvăm aşa"

"După ultimele rezultate în care din păcate am pierdut şi am luat destul de multe goluri, ne bucurăm că azi am reuşit să nu lum gol. Cred că sezonul ăsta nu a fost, în cupă a fost cred...

A fost singurul meci al meu din sezonul acesta în care nu am primit gol, din păcate.

Pentru mine este o ruşine să ne salvăm aşa, din păcate, dar dacă altfel nu am fi reuşit, mă bucur că reuşim aşa. Nu  am rezolvat sută la sută, dar e bine, e bine că nu mai jucăm cu presiunea asta, că ar fi putut Clinceniul să ne depăşească. Într-un meci direct se puteau întâmpla multe.

Nu că ne era frică, dar se poate întâmplă orice, oricine poate să bată pe oricine, să prindă o zi nefastă şi după e foarte greu, sunt foarte puţine meciuri", a declarat portarul dinamovist potrivit Telekomsport.ro

”Au avut ocazii foarte mari, Eșanu a făcut o repriză secundă excelentă. Am avut și noi ocazii, în ambele reprize, puteam marca. Avem probleme cu accidentările, e greu așa să pregătești un meci. Irobiso a jucat și fundaș central, a fost cel mai bun jucător al nostru, alături de Eșanu.

-

Am văzut că fundașii centrali au început să aibă probleme și trebuia să schimb ceva. Irobiso e înalt, are o tehnică bună, lovește balonul cu capul”, a spus Dusan Uhrin, potrivit Digi sport

VIDEO - Interviurile jucătorilor dinamoviști și a lui Dusan Uhrin după meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe

sursa foto: Telekomsport.ro